Ševcovská dílna 44

Vítejte na místě pro podporu tradičního ševcovského řemesla. Najdete zde plně vybavenou ševcovskou dílnu, v které můžete absolvovat workshopy na výrobu vlastní obuvi, 6 možných rekvalifikačních kurzů pro uchazeče z řad veřejnosti i firem a v budoucnosti i vystudovat obor Obuvník. Rozhodli jsme se totiž zachránit výuční obor Obuvník pro naše děti, který bychom chtěli otevřít v nejbližším možném termínu - od školního roku 2024/2025. V tuto chvíli jsme jediná organizace v celé ČR, která poskytuje toto odborné vzdělání s akreditací MŠMT. 
Firmy zde mohou najít potřebný prostor pro realizaci dílčí výroby svých produktů a podporu v kvalifikovaném vzdělávání personálu. Děti tady můžou zažít jedinečné příměstské tábory a exkurze, a tvořit rukama.
Společnou synergií se chceme zasadit o to, aby Zlín i nadále zůstal městem obuvi a byl nositelem cenného know-how tohoto odvětví.

Sdílíme vášeň pro umění a řemesla a jsme tady, abychom pomohli ševcovský obor pozdvihnout, vymazat ho ze seznamu ohrožených řemesel a inovativními přístupy upgradovat. To je jeden z důvodů, proč dáváme v naší dílně prostor také mladým kreativcům.Nabídka pro dospělé

rekvalifikace Obuvník

Specializace 205 h (+ zkouška a kvalifikační osvědčení): 

1. Opravář obuvi a kožedělného zboží

2. Obuvník pro zakázkovou výrobu

3. Obuvník pro sériovou výrobu

4. Obuvník pro výrobu ortopedické obuvi

5. Svrškař

6. Vysekávač

- projdete  si všemi kroky výrobního procesu a získáte osvědčení o profesní kvalifikaci (lze řešit i přes rekvalifikační kurz ÚP), vyučují nejzkušenější pedagogové v kraji a zlínští ševci

Kontakt Ing. Václav Talaš - 603514288 (podrobné info o vedoucím výuky:  Osobnost roku 2023 • ČOKA.cz (coka.cz))
- další kurz budeme otvírat v první polovině dubna

workshopy

pro veřejnost od 4 h až do 3 dnů (dle vypsaných termínů) nebo také pro uzavřené skupiny

individuální kurzy Obuvník (80h)

V 10 denním kurzu (ve dnech čt – ne) si projdete všemi fázemi procesu výroby boty (vyrobíte jednu vzorovou botu a jeden pár nártového nebo derbového střihu), získáte solidní teoretický základ (součástí jsou odborné texty formou skript, které na internetu nenaleznete), budete mít příležitost nahlídnout do výrobních obuvnických firem a předáme Vám cenné kontakty na místní firmy dodávající materiály a polotovary na výrobu obuvi, kontakty na výrobce vysekávacích nožů a kopyt, a také dodavatele obuvnických strojů a zařízení.

Cena za 80 h kurz: 33990,-

Svůj kurz můžete také zakončit odbornou zkouškou (trvá 8h a je zpoplatněna 2500,-) a obdržet Osvědčení o získání profesní kvalifikace.

Termíny dle individuální dohody čt - ne.
Kontakt Ing. Václav Talaš - 603514288 (podrobné info o vedoucím výuky: Osobnost roku 2023 • ČOKA.cz (coka.cz))

Kurz pro dospělé - Základy výroby předmětů z usně

Nově vytvořený kurz. Začínáme v březnu a řemeslně zruční zájemce se mohou přidat i v průběhu. Kurz vede nejpovolanější lektor - Jarda Cabák, který své řemeslo předával a předává celý život (doma i v zahraničí). Je to odborník v kožedělném oboru, zejména v modelování a technologii výroby kožené galanterie.  Kurz probíhá dvě středy v měsíci (17.4., 24.4., 15.5., 29.5., 5.6., 19.6.) v časech 16:00 - 19:00 a  je s možností pokračování v navazujícím kurzu.
V kurzu si budete moct vyrobit klíčenky, mincovny, náramky, mini peněženky, odkládací misky, přívěšky, kožené prsteny, pouzdra na brýle, krabičky, nebo co si s lektorem vyberete.
Cena: 3990,- (8 x 3h, vč. materiálu a výrobku i šablon, které si odnesete domů pro další vyrábění!)Možnost zkušební lekce (3h): 500,-
Kapacita: 5 - 7 lidí
Určeno pro: dospělé a dospívající od 15 let s vážným zájmem se něco naučit a umět si něco s trpělivostí a přesností vyrobit.
V pokračujícím kurzu je plánované i šití a další prohlubování odborných znalostí.
Přihlášky: www.bit.ly/44-prihlasky
Kontakt: skubalova@44centrumremesel.cz
Volnočasové aktivity pro děti

tvořivé soboty

Vybrané sobotní dopoledne (1x měsíčně) tvoření s kůží pěkně na pohodu v čase 8:30 - 11:30 a děcka si pokaždé odnesou něco vlastnoručně vyrobeného. Termíny pro druhé pololetí jsou: 10.2., 9.3., 13.4., 11.5., 8.6.).
Přihlášky možné přes záložku Přihlášky.

příměstské tábory

V letošním roce bude zase velikonoční řemeslný příměstský tábor (28.-29.3.) a dva letní (22. - 22.7. a 12. - 16.8.). 

Interaktivní programy pro dětské skupiny

pro školkaře 2h

Děti se hravou formou seznámí se základy ševcovského řemesla a jeho vývoji právě v Baťovském Zlíně. Dozví se jak vznikla první bota, z čeho se boty skládají, rozdělení bot dle užití, druhy profesí v ševcovského oboru, jak se o boty starat, a všechno kolem bot na startovací úrovni. Ukážeme jim dílnu a její vybavení, a odnesou si malou koženou drobnost vyrobenou za jejich asistence v ševcovské dílně.

Průvodcem je Alois Langer - předseda klubu Absolventů Baťovy školy práce a bojovník za zachování ševcovského řemesla

Požadovaný věk dítěte: 4-7 let

Maximální počet: 25

Cena: 119,-/os.

Minimální počet: 10 osob nebo 1199,-.

pro žáky ZŠ 2h/4h

Žáci se interaktivní formou dozví, co obnáší ševcovské řemeslo. Jak se ševcovské řemeslo vyvíjelo od pravěku až po současnost. Přiblížíme jim historii Zlína a vzniku firmy Baťa. Objasníme jak vznikla první bota, z čeho se bota skládá a necháme je vytvořit svůj první návrh bot. S žáky probereme, které druhy řemesel musí švec umět. Ukážeme si dílnu a vysvětlíme rozdíly mezi ruční a strojní výrobou.

Významnou a oblíbenou součástí je samozřejmě vlastní rukodělná výroba výrobku z kůže.

Protože sídlíme přímo v bývalých Baťových továrnách, delší projektové dny obohacujeme o nevšední fotoorientační hru v areálu továrny s poznáváním jejich ikon. Dle dohody můžeme do programu přiřadit i Muzeu obuvi, 21. budovu či Památník Tomáše Bati (vstupy nejsou v ceně našeho programu).

Cílem je motivovat žáky k řemeslným profesím.

Průvodcem je Alois Langer - předseda klubu Absolventů Baťovy školy práce a bojovník za zachování ševcovského řemesla

Požadovaný věk dítěte: 6 - 15 let

Maximální počet: 25

Cena: 2h - 119,-/os. nebo 4 h 199,-/os.

Minimální počet: 10 osob nebo 1199,- a 1999,-.

Lze hradit ze "Šablon"  (4 x 45 min.)

 

pro uzavřené skupiny 2h/4h

Děti se interaktivní formou dozví, co obnáší ševcovské řemeslo. Jak se ševcovské řemeslo vyvíjelo od pravěku až po současnost. Přiblížíme jim historii Zlína a vzniku firmy Baťa. Objasníme jak vznikla první bota, z čeho se bota skládá a necháme je vytvořit svůj první návrh bot. S dětmi probereme, které druhy řemesel musí švec umět. Ukážeme si dílnu a vysvětlíme rozdíly mezi ruční a strojní výrobou.

Významnou a oblíbenou součástí je samozřejmě vlastní rukodělná výroba výrobku z kůže.

Cílem je motivovat žáky k řemeslným profesím.

Průvodcem je Alois Langer - předseda klubu Absolventů Baťovy školy práce a bojovník za zachování ševcovského řemesla

Požadovaný věk dítěte: 3 - 15 let

Maximální počet: 25

Cena: 119,-/os. nebo 199,-/os.

Minimální počet: 10 osob nebo 1199,- nebo 1999,-

 

Bližší informace o kurzech a cenách pro dospělé zjistíte na info@44centrumremesel.cz